Postupak ekstradicije
U ovom tekstu ćemo vam predstaviti osnovna pravila postupka ekstradicije u Srbiji.
Ekstradicija je pravni proces vraćanja (izručenja) lica okrivljenog za krivično delo, ili za koje je dokazano da je izvršilo krivično delo, iz Srbije u drugu državu koji zahteva ekstradiciju.
Ukoliko se nađete u ovakvoj situaciji u stranoj državi, najvažnije je da imate pravnu pomoć advokata koji je upoznat sa ovom materijom, govori strane jezike i ima iskustva u radu na ovakvim predmetima.
Proces ekstradicije se sastoji od nekoliko faza.
Faze su:
1) Saslušanje pred sudijom za prethodni postupak
Svaki ekstradicioni postupak počinje lišenjem slobode traženog lica na teritoriji Republike Srbije.
Ovo lišenje slobode je privremenog karaktera i ima samo jednu svrhu, a to je da lice čije se izručenje traži bez odlaganja bude izvedeno pred sudiju za prethodni postupak.
Sudija će saslušati lice za koje se traži za izručenje o svim relevantnim okolnostima radi utvrđivanja postojanja pretpostavki za ekstradiciju, posebno o ličnim prilikama, državljanstvu, vezi sa državom moliljom i zahtevu za izručenje. Ispitivanju prisustvuju javni tužilac i branilac koji mogu uputiti pitanja licu koje se traži za izručenje.
2) Određivanje pritvora
Nakon saslušanja, sudija za prethodni postupak može odrediti pritvor:
1) ako postoje okolnosti koje ukazuju na to da će se lice koje se traži za izručenje sakriti ili pobeći u cilju ometanja donošenja odluke o zamolnici ili izvršenja ekstradicije;
2) ako postoje okolnosti koje ukazuju da će lice koje se traži za izručenje ometati prikupljanje dokaza u ekstradicionom postupku ili u krivičnom postupku pred sudom države molilje.
Rešenje se donosi na period od 30 dana i nakon toga se može produžiti, ali prilikom produženja sud preispituje da li postoje razlozi za produženje. Ukupno trajanje ne može biti duže od godinu dana.
Pritvor ne može trajati duže od trenutka izvršenja rešenja o izručenju, odnosno najduže godinu dana od dana kada je lice koje je tražilo izručenje pritvoreno. Nakon što proteknu dva meseca od donošenja odluke o produženju pritvora, sud može po službenoj dužnosti ispitati da li postoje razlozi za produženje pritvora ili za njegovo ukidanje.
3) Provera preduslova
Odmah po donošenju odluke o pritvoru (bez obzira da li je pritvor određen), sudija za prethodni postupak kreće u drugu fazu koja se sastoji od prikupljanja dokumentacije i dokaza neophodnih za ekstradiciju.
Uloga advokata je izuzetno značajna jer advokat zajedno sa svojim klijentom sastavlja argumente neophodne za dalji postupak i kontinuirano komunicira sa sudom kako bi obezbedio da sud pribavi svu potrebnu dokumentaciju i dokaze u korist lica čije se izručenje traži. Ovo je važno jer se u toj fazi postupka zapravo priprema materijal na osnovu kojeg će se naknadno odlučivati da li je izručenje dozvoljeno ili ne.
Nakon što se prikupe svi dokazi, uključujući i dokaze koji se pribavljaju od inostranog odeljenja za pravosuđe, predmet će biti upućen vanpretresnom veću Višeg suda na razmatranje o tim dokazima i biće odlučeno da li su ispunjeni preduslovi za ekstradiciju.
4) Vrste odluka koje veće može da donese
Vanpretresno veće od tri sudije može doneti jednu od dve odluke:
1) mogu utvrditi da nisu ispunjeni preduslovi;
2) mogu utvrditi da su ispunjeni uslovi za izručenje.
Time je završen proces ekstradicije u prvom stepenu.
5) Šta ako preduslovi nisu ispunjeni?
Ako veće zaključi da preduslovi nisu ispunjeni, predmet će biti prosleđen apelacionom sudu na konačno razmatranje. Ukoliko veće zaključi da su pretpostavke ispunjene, branilac će moći da uloži žalbu na tu odluku, pri čemu će apelacioni sud u drugom stepenu odlučivati da li su ispunjeni uslovi za izručenje ili ne.
6) Šta ako su preduslovi ispunjeni?
Ukoliko sud utvrdi da su ispunjene pretpostavke za izručenje, konačnu odluku o izručenju doneće ministar pravde. Da li je žalba Vrhovnom kasacionom sudu moguća i da li ima realne šanse za uspeh zavisi od mnogih činjenica u predmetu i sudskih odluka u međuvremenu.
U postupku pred ministrom aktivnu ulogu ima i odbrana jer može da zahteva da država koja traži ekstradiciju, u zavisnosti od slučaja, pruži određene garancije.
*
Imajući u vidu sve navedeno, smatramo da je ekstradicija komplikovan proces i zahteva izuzetno poznavanje krivičnog i međunarodnog prava, pa ako se nađete u ovakvoj situaciji, ne ustručavajte se da se obratite našim advokatima sa dugogodišnjim iskustvom.