Odlaganje krivičnog gonjenja – Oportunitet
Šta je oportunitet?
Odlaganje krivičnog gonjenja odnosno „oportunitet“ je jedan od načina na koji se može okončati krivični postupak u slučajevima manje ozbiljnih krivičnih dela.
Ko je nadležan?
Naredbu o odlaganju donosi javni tužilac, a nadzor nad izvršenjem obaveze obavlja poverenik iz organa Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. Kao dokaz ispunjenja novčanih obaveza, osumnjičeni prilaže uplatnice koje predaje pisarnici tužilaštva.
Koji su uslovi za primenu oportuniteta?
Da bi došlo do odlaganja krivičnog gonjenja potrebno je da:
- Učinilac nije prethodno osuđivan
- Za konkretno krivično delo zakon predviđa novčanu kazna ili zatvorsku kaznau do 5 godina
- Osumnjičeni putem svog branioca ili lično podnese predlog za odlaganje krivičnog gonjenja, ili da pozitivno odgovori na takvu ponudu tužilaštva ukoliko je ona upućena osumnjičenom.
Koje obaveze može javni tužilac odrediti osumnjičenom?
1) da na račun propisan za uplatu javnih prihoda uplati određeni novčani iznos koji se koristi u humanitarne ili druge javne svrhe – najmanji iznos koji se može odrediti je 30.000 dinara ukoliko se plaćanje vrši odjednom, dok je u drugim slučajevima minimum 40.000 dinara;
2) da otkloni štetnu posledicu nastalu izvršenjem krivičnog dela ili da naknadi pričinjenu štetu;
3) da obavi određeni društveno koristan ili humanitarni rad;
4) da ispuni obaveze izdržavanja;
5) da se podvrgne odvikavanju od alkohola ili opojnih droga;
6) da se podvrgne psihosocijalnom tretmanu radi otklanjanja uzroka nasilničkog ponašanja;
7) da izvrši obavezu ustanovljenu pravnosnažnom odlukom suda, odnosno poštuje ograničenje utvrđeno pravnosnažnom sudskom odlukom.
Ipak, obaveza koja se najčešće određuje je upravo uplata novca u humanitarne svrhe.
Kako se okončava?
Ako osumnjičeni u utvrđenom roku odlaganja krivičnog gonjenja izvrši obavezu koja mu je određena, javni tužilac rešenjem odbacuje krivičnu prijavu. To znači da se osumnjičeni smatra neosuđivanim licem, i protiv njega neće biti nastavljen krivični postupak.
Na ovaj način skraćuje se često dugotrajan i neizvestan krivični postupak. Ipak, ovaj proces nije jednostavan za laike i važno je biti poučen o svojim pravima zbog spornih situacija u koje se možete dovesti, kao na primer da vam oštećeni potražuje naknadu štete u parničnom postupku, stoga savetujemo prethodne konsultacije sa advokatom kako biste na vreme znali na šta da obratite pažnju.
Oportunitet ne treba mešati sa sporazumom o priznanju krivičnog dela, imajući u vidu da se u slučaju oportuniteta pre svega ne donosi presuda već naredba, što bi značilo da se osumnjičeni neće voditi kao osuđivano lice. Ovo i jeste glavna prednost ovakvog vida dogovora između javnog tužioca i osumnjičenog. Osumnjičeni u slučaju oportuniteta neće dolaziti u neprijatne situacije kao što je uvid u kaznenu evidenciju od strane poslodavca.
Koji je rok za izvršenje obaveza?
- Rok za izvršenje obaveze je do godinu dana.
- Kada je u pitanju obaveza plaćanja određenog novčanog iznosa, postoji mogućnost plaćanja na rate.
Daša Komnenić,
advokatska pripravnica u Advokatskoj kancelariji Todorović