Reč je o značajnom pravu kako za osuđenika, tako i za ona lica koja imaju pravo da ga posećuju. Postoji pravo na nekoliko vrsta poseta koje osuđenik može da ostvaruje. Posete se razlikuju pre svega u pogledu kruga lica koja imaju pravo da posećuju osuđenika, vremena trajanja posete, prostorija (mesta) u kojima se održava poseta i broja poseta u određenom vremenskom periodu. Osuđeno lice ima pravo na više poseta, kao na primer:
Pravo Osuđenih Lica na Posetu
- 1 Osuđeni ima pravo dvaput mesečno na posetu bračnog druga, dece, roditelja, usvojenika, usvojitelja i ostalih srodnika u pravoj liniji i u pobočnoj liniji do četvrtog stepena krvnog i tazbinskog srodstva, kao i hranitelja, hranjenika i staratelja. S tim da Upravnik zavoda može osuđenom odobriti i posete drugih lica.
- Osuđeni ima pravo da ga poseti branilac ili punomoćnik koji ga zastupa, ili koga je on pozvao radi davanja punomoćja o zastupanju.
- Strani državljanin ima pravo na posetu i diplomatsko-konzularnog predstavnika zemlje čiji je državljanin, odnosno države koja štiti njegove interese, a osuđeni čije interese ne štiti nijedna država ima pravo na posetu nadležnih organa i organizacija Republike Srbije i nadležnih međunarodnih organizacija. Osuđeni daje pismenu saglasnost za ovu posetu diplomatsko-konzularnog predstavnika strane države i predstavnik nadležne međunarodne organizacije pismeno će obavestiti zavod o datumu i vremenu posete.
- Osuđeni ima pravo da jednom u dva meseca boravi s bračnim drugom, decom ili drugim bliskim licem tri časa u posebnim prostorijama zavoda.
- Osuđenog može jednom nedeljno da poseti svešteno lice ili drugi verski službenik.
U našem zakonodavstvu dužina i učestalost posete zavisi od toga u koju grupu je razvrstano osuđeno lice.
Grupa zatvorenog tipa: ova grupa ima pravo na posete u trajanju od sat vremena dva puta mesečno i jednu posetu u trajanju od tri sata u posebnoj prostoriji jednom u dva meseca (tzv. bračna poseta). Ukoliko se osuđeni dobro vlada, te u zavisnosti od ostvarenog programa postupanja i realizacije individualnih ciljeva, može dobiti proširena prava u okviru zavoda: prošireno pravo na broj poseta – jednom mesečno, prošireno pravo na krug lica koja mogu posetiti osuđenog (dalji srodnici, prijatelji i drugi), prošireno pravo na prijem poseta bez nadzora u prostorijama za posete – jednom u dva meseca, prošireno pravo na prijem poseta u posebnim prostorijama – jednom u dva meseca. Кonkretno to znači da ukoliko osuđeni dobije te pogodnosti (tačke) imaće pravo na posetu od: sat vremena dva puta mesečno, posetu od dva sata jednom u mesecu i posetu od tri sata jednom u dva meseca.
Grupa poluotvorenog tipa: osuđenici iz ove grupe imaju pravo na posete kao V grupa sa proširenim pravima: a) sat vremena dva puta mesečno, b) posetu od dva sata jednom u mesecu i c) posetu od tri sata jednom u dva meseca. S tim što B grupa može dobiti proširena prava i pogodnosti (tačke) koje se koriste izvan zavoda, i to: prijem poseta izvan zavoda u trajanju od osam sati – jednom mesečno, slobodan izlazak u grad u trajanju od osam sati jednom u dva meseca i poseta porodici i srodnicima vikendom i praznicima u ukupnom trajanju do 48 sati mesečno, a u mesecu u kom je neradni državni i verski praznik do 72 sata.
Grupa otvorenog tipa, A grupa (A2 i A1): osuđenici iz ove grupe dobijaju sva proširena prava u okviru zavoda, kao i proširena prava i pogodnosti koje se koriste izvan zavoda, a mogu dobiti i proširena prava i to: prijem poseta izvan zavoda u trajanju od osam sati – dva puta mesečno, poseta porodici i srodnicima vikendom i praznicima u ukupnom trajanju do 120 sati mesečno, a u mesecu u kom je neradni državni ili verski praznik do 144 sata.
Prema članu 33. Pravilnika o tretmanu, programu postupanja, razvrstavanju i naknadnom razvrstavanju osuđenih lica: program postupanja se menja u skladu sa procenom ponašanja osuđenog, stepenom njegove saradnje u realizaciji programa, postignutim rezultatima i okolnostima koje mogu nastati tokom izvršenja kazne. Pogodnosti i privilegije se stiču na osnovu dobrog vladanja, ali usloviti nekog da bude dobar kako bi češće viđao svoju porodicu, prilično je neprikladno.
Katarina Nikolić